fbpx

Czy migrenę można wyleczyć?

Migrena jest chorobą przewlekła występującą głównie u ludzi młodych i w średnim wieku, która znacznie wpływa na jakość życia. Choroba polega na występowaniu powtarzających się z różną częstością epizodów silnego bólu głowy. Przyczyna migreny nie jest znana, lecz wiadomo, że u niektórych osób można zidentyfikować czynniki wywołujące napad bólu. Takimi czynnikami są między innymi: określone pokarmy, zbyt krótki lub zbyt długi sen, stres, intensywny wysiłek fizyczny, nieregularne spożywanie posiłków (szczególnie omijanie posiłku), praca zmianowa, miesiączka.

Ważnym elementem leczenia migreny jest zapobieganie bólom przez modyfikację stylu życia. Sprowadza się to unikania powyżej wymienionych sytuacji prowadzących do wystąpienia bólu. Innym podejściem w profilaktyce bólów jest stosowanie technik relaksacyjnych i regularna umiarkowana aktywność fizyczna.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki, których zadaniem jest przerwania napadu bólu. Bardzo ważnym w leczeniu doraźnym jest, oprócz właściwego dobrania leku, także czas jego zastosowania. U niemal 90% pacjentów takie leczenie jest wystarczające do uzyskania istotnej poprawy jakości życia.

U pacjentów, u których ataki migreny występują często można rozpocząć tzw. profilaktyczne leczenie migreny. Polega ono na stałym zażywaniu leków celem zmniejszenia częstości występowania i nasilenia bólów głowy.
Błędem, który często popełniany jest przez pacjentów cierpiących na migrenę jest niewłaściwe stosowanie leków przeciwbólowych. Zażywanie ich w zbyt dużej ilości, zbyt często lub w niewłaściwym czasie może prowadzić do wystąpienia trudnych do leczenia codziennych bólów głowy.

Migrena jest chorobą na całe życie jednak stosowanie się do zasad profilaktyki oraz prawidłowe leczenie farmakologiczne pozwalają na znaczne ograniczenie częstości napadów bólu i poprawę komfortu życia.

Opracowali:
dr n. med. Agnieszka Kułaga – specjalista neurolog
dr n. med. Krzysztof Banaszkiewicz – specjalista neurolog