fbpx

Do czego służy RTG zębów

Do czego służy RTG zębów

Badanie radiologiczne (RTG zębów) jest to bardzo ważny element diagnostyki stomatologicznej. Wykorzystywany jest w diagnostyce bólu zęba, stanów zapalnych, zmian zapalnych okołowierzchołkowych i stanów nowotworowych jamy ustnej. Badanie rentgenowskie jest także bardzo pomocne w trakcie leczenia endodontycznego. Wykorzystuje się go także w planowaniu leczenia ortodontycznego oraz chirurgii stomatologicznej. Nowoczesne aparaty rentgenowskie nie wykorzystują tradycyjnej kliszy do uzyskania obrazu. Obecnie coraz częściej używany jest specjalny czujnik RVG, czyli płytka o wielkości ok 2 cm, która umieszczana jest obok prześwietlanego zęba. Cyfrowy obraz zdjęcia punktowego pojawia się natychmiast na monitorze komputera.

RTG zębów – cena

Badania RTG punktowe wykonywane są bezpłatnie (cena wliczona jest w koszt pozostałych usług stomatologicznych) dla pacjentów naszego gabinetu stomatologicznego.

Jak się przygotować do RTG zębów?

Badanie RTG punktowe zębów nie wymaga specjalnego przygotowania. Uwaga dla kobiet w ciąży!! Konieczne należy zgłosić fakt ciąży lekarzowi wykonującemu badanie.

Czy RTG jest bezpieczny?

Podczas badania pojawia się niewielka ilość promieniowania rentgenowskiego. Jest to ilość, która nie zagraża życiu lub zdrowiu pacjentów, personelu lub osób przebywających w pobliżu. Gabinet stomatologiczny posiada specjalne osłony, które chronią przed szkodliwym wpływem promieniowania. W trakcie badania pacjent dodatkowo osłaniany jest specjalnym płaszczem ochronnym, którego celem jest zmniejszenie pochłoniętej dawki promieniowania.

Opracowane przez: Lek. stom. Ewa Banaszkiewicz – stomatolog, endodonta