fbpx

Bonding

Co to jest bonding?

Bonding jest to nowoczesny zabieg stomatologii estetycznej polegający na pokryciu niedoskonałości szkliwa zęba żywicą kompozytową. W trakcie tego zabiegu można poprawić kolor oraz kształt zęba. Zabieg może dotyczyć jednego lub więcej zębów. Jest to procedura dająca piękny efekt kosmetyczny, ale nie wymaga wielokrotnych wizyt u dentysty. Jest też tańsza niż inne zabiegi stomatologii estetycznej (korony lub licówki).

Kiedy można zastosować bonding?

Bonding zębów może naprawić widoczne w uśmiechu niedoskonałości zębów np. pęknięcia lub przebarwienia zęba. Podczas bondingu można również zwiększyć rozmiar zęba. Jest to ważne gdy np. jeden z zębów został złamany lub ukruszony i jest krótszy niż pozostałe, co powoduje defekt kosmetyczny. Bonding można zastosować wyłącznie na przeleczone zęby bez próchnicy.

Czy bonding jest trwały?

Materiał który jest używany do wykonania zewnętrznej warstwy zęba nie jest tak trwały jak naturalne szkliwo, które jest jednym z najbardziej odpornych materiałów biologicznych. Przy prawidłowej higienie jamy ustnej i dbałości o zęby można spodziewać się wieloletniej trwałości bondingu. Powierzchnia zęba po zabiegu może ulec uszkodzeniu (ukruszenia, pęknięcia) jeśli gryziesz twarde przedmioty takie jak np. orzechy, słodycze lub długopisy lub narażasz zęby na kontakt z lodem. Powierzchnia zęba może ulec przebarwieniu jeśli pijesz dużo kawy lub palisz papierosy.

Czy to boli?

Bonding zwykle nie wymaga znieczulenia ponieważ nie jest naruszana struktura szkliwa zęba. W sytuacji, w której zabieg wywołuje ból znieczulamy z najwyższą precyzją i delikatnością.

Opracowane przez: Lek. stom. Ewa Banaszkiewicz – stomatolog, endodonta