fbpx

Czy leczyć zęby mądrości?

Zęby mądrości – czy na pewno każdy je posiada?

Zęby ósme, lub potocznie ósemki to ostatnie zęby trzonowe. Znajdują się na końcu łuku zębowego i najczęściej wyrzynają się jako ostatnie w wieku nastoletnim lub u osób dorosłych, dlatego ich potoczna nazwa to zęby mądrości. Nie w każdym przypadku nazwa ta jest uzasadniona 🙂 Ósme zęby to zęby resztkowe. To oznacza, że nie każdy je ma. To również oznacza, że ich budowa anatomiczna może być inna niż pozostałych trzonowców. Jednym z pytań stawianych w gabinecie dentysty jest to, czy leczenie zębów mądrości jest w związku z tym konieczne.

Czy leczenie zębów mądrości jest konieczne?

Warto leczyć te zęby, które są  prawidłowo ustawione w łuku zębowym i posiadają zęby przeciwstawne, które uczestniczą w procesie żucia pokarmów. Jeśli jednak ząb ósmy jest ustawiony poza łukiem zębowym, np. dopoliczkowo lub jest ustawiony nieprawidłowo w stosunku do zębów sąsiadujących wskazane jest usunięcie.

Czy zęby mądrości można leczyć kanałowo?

Zęby mądrości leczy się kanałowo bardzo rzadko ze względu na bardzo trudny dostęp do nich. Dodatkowo w zębach ósmych częste są anomalie anatomiczne, które utrudniają leczenie. Leczenie endodontyczne jest trudne zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza wykonującego zabieg, co zwiększa ryzyko niepowodzenia zabiegu.

Opracowane przez: Lek. stom. Ewa Banaszkiewicz – stomatolog, endodonta