fbpx

Licówki

Co to są licówki?

Licówka jest to pokrycie lub uzupełnienie części lub całej grubości szkliwa zęba od strony wargowej. Jest to strona zęba widoczna w momencie gdy się uśmiechamy. Licówki wykonuje się w celu zmiany kształtu lub koloru zębów oraz w sytuacji zniszczenia szkliwa części zęba. Jest to zabieg bardzo zbliżony do bondingu. Wybór sposobu procedury zależy od indywidualnych warunków danego pacjenta.

Jak się zakłada licówki?

Licówkę zakłada się ją podczas bezbolesnego zabiegu. Po wcześniejszym przygotowaniu powierzchni zęba, licówkę nakleja się na szkliwo. Następnie poleruje się i idealnie dopasowuje do kształtu zębów sąsiadujących, zębów przeciwstawnych oraz do brzegu dziąsła.

Jakie są rodzaje licówek i jaką wybrać?

Rozróżnia się licówki kompozytowe i porcelanowe. Licówki kompozytowe to takie, które wykonywane są z kompozytu. Wykonywane są bardzo często i estetycznie poprawiające wygląd zęba. Można je wykonać podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Licówki porcelanowe to licówki wykonywane wieloetapowo, z udziałem technika stomatologicznego, który wypala licówkę na podstawie informacji od stomatologa, po wcześniejszym wykonaniu wycisków. Licówki porcelanowe są droższe od kompozytowych.

Czy to boli?

Wszystkie zabiegi w stomatologii powinny być bezbolesne. Znieczulamy z najwyższą precyzją i delikatnością.

Opracowane przez: Lek. stom. Ewa Banaszkiewicz – stomatolog, endodonta

Powrót Stomatolog