fbpx

Wybielanie zębów

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów polega na ich rozjaśnieniu, dlatego zęby po wybielaniu mają nadal tą samą barwę, ale są jaśniejsze o kilka odcieni. Wybielanie jest to zabieg pozwalający cieszyć się pięknym uśmiechem na długi czas.

Pierwszym i najważniejszym etapem poprzedzającym zabieg wybielania jest ocena zębów pod względem obecności ubytków próchnicowych, kamienia oraz osadu nazębnego. Zęby posiadające ubytki należy wyleczyć oraz ocenić jakość i szczelność obecnych już wypełnień. Konieczne jest również wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, ocena czy ząb jest żywy czy martwy, ocena stanu zębów martwych. Należy przeleczyć kanałowo zęby martwe, nie leczone kanałowo lub ocenić jakość leczenia kanałowego zębów leczonych kanałowo w przeszłości.

Jak przebiega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów jest to zabieg często wieloetapowy, uzależniony od stanu zęba lub zębów, które mają być wybielane. Metody leczenia możemy podzielić na: wybielanie gabinetowe oraz wybielanie nakładkowe, inaczej wybielanie domowe.

Wybielanie gabinetowe jest to wybielanie preparatem o wyższym stężeniu substancji wybielającej oraz aktywowaniu go źródłem światła. Jest to zabieg w całości przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym przez wykwalifikowany personel.

Czy można wybielać zęby w domu?

Wybielanie nakładkowe to metoda wybielania, która prowadzona jest przez dentystę, ale odbywa się w większość poza gabinetem stomatologicznym. Leczenie rozpoczyna się od wykonania specjalnej, indywidualnej szyny, tzw. nakładki do której aplikowany jest materiał wybielający. W tym celu lekarz pobiera wyciski zębów i wysyła je do pracowni techniki dentystycznej, w której technik dentystyczny wykonuje szyny. Następnie lekarz prezentuje sposób nakładania żelu wybielającego, wskazując konkretne miejsca, przestrzenie wewnątrz szyny, w których powinien być umieszczony żel wybielający.

Jak długo twa wybielanie nakładkowe

Pacjent umieszcza szyny wybielające z żelem na kilka godzin w ciągu doby. Proces wybielania nakładkowego trwa od 1 do 3 tygodni i wymaga z reguły dwóch krótkich wizyt w gabinecie stomatologicznym. Najczęstszym efektem ubocznym wybielania jest nadwrażliowść pozabiegowa, która ustępuje w miarę upływu czasu, po zastosowaniu odpowiednich preparatów.

Wybielanie zębów martwych

Zęby martwe najczęściej wybiela się metodą wybielania wewnątrzkomorowego (tzw. wybielanie wewnętrzne). Przed rozpoczęciem wybielania wewnętrznego konieczna jest ocena leczenia kanałowego na podstawie zdjęcia radiologicznego (rtg wewnątrzustne). Lekarz ocenia: szczelność wypełnienia kanałów zęba, wypełnienie wszystkich kanałów zęba oraz ocena okolicy okołowierzchołkowej zęba. Jeśli to konieczne, należy ząb martwy przygotować do bezpiecznego wybielania. Przygotowanie może polegać na:

  • powtórnym leczeniu kanałowym,
  • leczeniu pominiętych, niedoleczonych kanałów,
  • usunięciu próchnicy i nieszczelnych wypełnień
  • szczelnym odizolowaniu kanału zęba od przestrzeni, w której będzie aplikowany żel wybielający.

Wybielanie wewnątrzkomorowe polega na umieszczeniu żelu wybielającego komorze zęba. Etap ten powtarzamy kilkakrotnie w odstępach 3-4 dni w zależności od stopnia przebarwienia oraz właściwości indywidualnych tkanek zęba.

Opracowane przez: Lek. stom. Ewa Banaszkiewicz – stomatolog, endodonta

Lek. stom. Ewa Banaszkiewicz

Lek. stom. Ewa Banaszkiewicz

lekarz stomatolog