fbpx

Leczenie kanałowe

Mówiąc fachowo – leczenie endodontyczne polega na całkowitym usunięciu zainfekowanej miazgi z komory i kanałów zęba, chemiczno – mechanicznym opracowaniu oraz szczelnym wypełnieniu kanałów korzeniowych i części koronowej zęba. Leczenie kanałowe wykonywane jest w gabinecie stomatologicznym przez endodontę.

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem

Jest to leczenie kanałowe wykonane przy użyciu mikroskopu stomatologicznego. Użycie mikroskopu umożliwia większy wgląd w pole zabiegowe, co pozwala wykonać zabieg leczenia z idealną precyzją i dokładnością, co jest niezbędne w osiągnięciu długoczasowego sukcesu leczenia. Użycie mikroskopu umożliwia także wykonanie zabiegu usunięcia złamanego narzędzia endodontycznego, usunięcia wkładu koronowo-korzeniowego w celu powtórnego leczenia kanałowego, umożliwia również zamknięcie części perforacji znajdujących się w komorze lub kanałach zęba.

Leczenie endodontyczne – czy może być bezbolesne?

Leczenie kanałowe jak wszystkie zabiegi w dzisiejszej stomatologii powinno być bezbolesne. Jednak ważnym jest, aby uświadomić sobie, że znieczulenie miejscowe nie znosi czucia dotyku. Czyli po znieczuleniu pacjent nie czuje bólu, ale czuje dotyk i ucisk.

Leczenie kanałowe – jak długo trwa?

Czas zabiegu i ilość potrzebnych wizyt leczenia kanałowego jest zależny od kilku czynników. Między innymi: od wielkości zniszczenia części koronowej zęba, od tego który ząb jest leczony (sieczny, przedtrzonowy czy trzonowy), od zaawansowania stanu zapalnego, stopnia obliteracji światła kanałów korzeniowych (mówiąc potocznie: zatkania światła kanału przez tworzące się minerały), od obecności dodatkowych kanałów, zębiniaków, perforacji, złamanych narzędzi, czy obecności wkładów koronowo-korzeniowych w przypadku powtórnego leczenia kanałowego. Leczenie zębów siecznych może zostać wykonane na jednej wizycie, ale taki zabieg trwa nawet dwie godziny. Leczenie kanałowe zębów przedtrzonowych i trzonowych zajmuje więcej czasu. Stomatolog planuje takie leczenie zwykle na dwie wizyty trwające dwie godziny każda.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Koszt leczenia kanałowego wynika z ilości czasu poświęcanego na zabieg oraz niezbędnych materiałów i specjalistycznych narzędzi. Leczenie to jest zwykle wieloetapowe. Rozpoczyna się od diagnostyki (badanie stomatologiczne, RTG punktowe, a niekiedy także badanie KT zębów). Następnym etapem jest opracowanie i wypełnienie kanałów. W zależności od ilości kanałów (każdy ząb posiada od 1 do nawet 6 kanałów) ten etap może trwać nawet kilka godzin. W przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych zwykle leczenie to dzieli się na dwie, niekiedy trzy wizyty. Ostatnim etapem jest wykonanie uzupełnienia ubytku lub odbudowanie korony (wykonanie pracy protetycznej).

Leczenie kanałowe na NFZ

W ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (NFZ) możliwe jest leczenie kanałowe wyłącznie przednich zębów (siekacze i kły). Leczenie endodontyczne pozostałych zębów (zębów przedtrzonowych i trzonowych) nie jest finansowane. O szczegółowe warunki usług w ramach ubezpieczenia należy pytać w NFZ. NeuroCor Stomatologia nie posiada umowy z NFZ.

Opracowane przez: Lek. stom. Ewa Banaszkiewicz – stomatolog, endodonta

Lek. stom. Ewa Banaszkiewicz

Lek. stom. Ewa Banaszkiewicz

lekarz stomatolog