EMG cieśni nadgarstka
EMG cieśni nadgarstka to skrócona nazwa badania przewodnictwa nerwowego nerwu pośrodkowego we fragmencie nerwu, który przechodzi przez kanał nadgarstka. Jest to badanie elektrofizjologiczne wykonywane w pracowni EMG przez lekarza lub technika.
Badanie EMG
Elektromiografia (EMG) to rodzaj badania diagnostycznego wykorzystywanego do diagnostyki chorób nerwów i/lub mięśni. Badanie przewodnictwa nerwowego pozwala ocenić włókna ruchowe i czuciowe. Badanie polega na stymulacji nerwu prądem o niskim natężeniu i odbieraniu odpowiedzi z mięśnia (w przypadku włókien ruchowych) lub ze skóry (w przypadku włókien czuciowych). W przypadku EMG cieśni nadgarstka konieczne bywa porównanie parametrów przewodzenia z innym nerwem, np. łokciowym lub promieniowym.
EMG cieśni nadgarstka – do czego służy
Przede wszystkim badanie EMG pozwala na potwierdzenie diagnozy zespołu cieśni nadgarstka. Dodatkowe informacje jakie można uzyskać to określenie stopnia nasilenia ciężkości zespołu cieśni nadgarstka. Na podstawie wyniku badania można podjąć decyzję o leczeniu (w tym leczeniu operacyjnym) oraz ustalić rokowanie. Jeśli badanie EMG wykonywane jest kilkakrotnie, wówczas pozwala ocenić wyniki leczenia.
EMG cieśni nadgarstka – ile trwa?
Standardowo badanie trwa około 15 minut. Jeżeli badanie wykonywane jest na obu kończynach górnych wówczas badanie trwa odpowiednio dłużej.
Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka jest to choroba polegająca na przewlekłym ucisku nerwu pośrodkowego. Nerw ten przebiega razem ze ścięgnami mięśni przedramienia przez wąski kanał utworzony przez kości i ścięgna. Więcej można dowiedzieć się z artykułu o zespole cieśni nadgarstka.
Opracowane: Dr n. med. Krzysztof Banaszkiewicz