fbpx

Migrena w ciąży

Migrena występuje u ok. 25% kobiet w wieku rozrodczym. Jest ona najczęstszym typem bólu głowy u kobiet w ciąży. U kobiet cierpiących na migrenę najczęściej podczas ciąży dochodzi do zmniejszenia częstości napadów migrenowych, chociaż zdarza się, że występują one z niezmienioną częstością lub nawet się nasilają. Do poprawy dochodzi częściej u kobiet z tzw. migreną miesiączkową, czyli taką postacią migreny, w której bóle głowy występują w związku czasowym z menstruacją. Po porodzie migrena często powraca. U kobiet z rozpoznaną migreną nie obserwuje się zwiększonej częstości powikłań okołoporodowych.

W czasie ciąży przyjmowanie leków przeciwmigrenowych powinno być ograniczone. W łagodnych i umiarkowanych napadach bólu głowy najlepiej jest stosować metody niefarmakologiczne: odpoczynek, techniki relaksacyjne, zdrowy, higieniczny tryb życia. W przypadkach kiedy to nie wystarcza, można podjąć leczenie farmakologiczne. Stosunkowo bezpiecznym lekiem jest paracetamol, o ile jest stosowany krótkotrwale i w niezbyt wysokich dawkach. Leczenie farmakologiczne migreny w ciąży powinno być prowadzone przez neurologa, najlepiej we współpracy z ginekologiem. Bardzo ciężkie lub przedłużające się napady migreny w ciąży niosą ze sobą zagrożenie dla płodu i powinny być opanowane za pomocą leków dożylnych.

Migrena może pojawić się po raz pierwszy w czasie ciąży. Często jest to wówczas migrena z aurą, czyli ból głowy poprzedzony przemijającymi zaburzeniami wzrokowymi, czuciowymi, ruchowymi lub mowy. Taka sytuacja wymaga uważnej diagnostyki neurologicznej i wykluczenia innych schorzeń, które mogą podobnie się objawiać.

Opracowała:
dr n. med. Monika Ostrowska – specjalista neurolog